T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TOPRAKTAN GELİP KADIN ELIYLE TATLANDI:TATLI PATATES

Yayın Tarihi : 3.11.2021

Bakanlığımız Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi programı ile desteklenen "Tatlı Patatesin Şifası Kadının Gücü İle Birleşiyor Projesi" kapsamında Mezitli İlçesi Kuzucu mahallesinde tatlı patates demonstrasyonu kurulmuştur. Projemiz Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi ve Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirildi.

Hasat Etkinliğine İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, Mezitli Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Protokol, Teknik  Personel ve Çiftçiler katıldı.

Tatlı patates, toprak altında yumru yapan, yumruları, genç yaprakları ve sürgünleri yenebilen bir bitkidir. Tatlı patates, anavatanın Amerika kıtasının tropik bölgeleri olmasına rağmen, subtropik iklim kuşağında tek yıllık bir sıcak mevsim bitkisi olarakta yetiştirilebiliyor. Tatlı patates dünyada en önemli besin ürünleri içinde yedinci sırada yer almaktadır.  Fakir topraklarda yetişebilmesi, 90-150 gün arasında sıcak ve güneşli mevsime sahip her coğrafi bölgeye uyum sağlayabilmesi, hem yapraklarının hem de köklerinin yenebilmesi, hektar başına çok yüksek besin üretiminin sağlanabilmesi sebepleriyle tipik bir küçük çiftçi ürünüdür.

Tatlı patates yumruları besin bakımından da çok değerlidir.Yumru etinin rengine göre vitamin değerleri değişmekle birlikte tüm çeşitleri karbonhidratlar, nişasta bakımından zengin ve önemli miktarda C vitamini içermektedir.

İl Müdürü Arif Abalı; "Mersin İlinde İlk defa yetiştirilen tatlı patates, projemiz sayesinde kadın çiftçilerimiz ile buluşmuştur. Nisan ayında ekimi yapılan tatlı patatesler bölgeye uyum sağlamıştır.   Bölgemiz çiftçileri ve özelde kadın çiftçilerimiz için kar marjı yüksek bir ürün olan tatlı patates yetiştiriciliğinin projemiz sayesinde artarak devam etmesini hedefliyoruz" dedi.