T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KOMPOST GÜBRE ÜRETEN KADINLARDAN TARIMA VE GERİ DÖNÜŞÜME TAM DESTEK PROJESİ

Yayın Tarihi : 29.9.2021

Bakanlığımız Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi kapsamında desteklenen ,İl Müdürlüğümüz Akdeniz Belediyesi, Toroslar Belediyesi ve Çukurova Üniversitesi ortaklığında yürütülen "Kompost Gübre Üreten Kadınlardan Tarıma ve Geri Dönüşüme Tam Destek Projesi" hayata geçirilmeye başladı.

Projemiz sayesinde;

Tarımsal üretim sonucu ortaya çıkan bitki atıkları kompost haline getirilerek gübre olarak değerlendirilecektir. Akdeniz, Toroslar ilçelerinde yaşayan kadınlara yönelik olarak uygulanacak olan projemiz

bitki atıklarının kompostlaştırılarak gübre haline dönüştürülmesi ile tarımda geri dönüşümü ve sürdürülebilirliği sağlayacaktır.

Projemiz kapsamında eğitim alan kadın çiftçilerimiz ürettikleri kompostları kendi tarım işletmelerinde kullanarak, gübre maliyetini azaltıp hem geri dönüşüme hem de aile bütçesine
destek olacaklardır. Bölgemiz ve Mersin için yeni bir tarımsal geri dönüşüm uygulaması olan projemizin süreçleri ve nihai çıktıları önümüzdeki dönemlerde paylaşılmaya devam edecektir.

Projelerimize en başından bu yana desteklerinden dolayı Bakanlığımıza ,İl Müdürü Sn. Arif ABALI'ya  Akdeniz ve Toroslar İlçe Belediyelerine teşekkür ederiz.