T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SİLİFKE İLÇEMİZDE DAMLA SULAMA İLE ÇELTİK EKİMİ

Yayın Tarihi : 3.7.2021

Bakanlığımızın yürütmüş olduğu Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Silifke ilçemizde gerçekleştirdiğimiz Damla Sulama İle Çeltik Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi Mersin Valisi Sayın Ali İhsan SU'nun teşrifleriyle ile  Mersin il Tarım ve Orman Müdürü Sayın Arif ABALI, ve Silifke Kaymakamı Sayın Namık Kemal NAZLI,nın katılımlarıyla ekim gerçekleştirildi.

Programa Silifke Kaymakamı Namık Kemal NAZLI,  İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa Nevzat ZAYİM ve İl Müdür Yardımcısı Mustafa CAN, Silifke Belediye Başkan Yardımcısı Enes Buğra GENÇ, Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf GÜN, Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürü Azmi Murat ERDEM,  Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin KAYNAR, Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer DOYGUN katıldı.

Tarımsal sektörde suyu verimli kullanmanın önemine işaret eden Vali Ali İhsan SU, "Dünyada su rezervi azalıyor. Kullanabilir su rezervleri çok önemli. Bu bağlamda bugün yaptığımız bu projenin önemi çok büyük. Bu proje ile ilimiz genelinde 605 dönüm arazi üzerinde çiftçilerimize yüzde 75 hibe tohumu veriyoruz. Çiftçilerimiz de damla sulama sistemi kuruyor. Böylelikle ortak proje ile ilimiz genelinde 605 dönüm arazide damlama sulamalı çeltik üretimi gerçekleştireceğiz. Geçen sene deneme amaçlı çok küçük bir miktar yaptık ve olumlu sonuçlar aldık. Tarsus ve Silifkeli çiftçilerimiz ile çeltik ekimi gerçekleştiriyoruz. Bu yaptığımız proje ile daha az su kullanarak, maliyetleri daha da aza indirmiş olacağız. Üretim daha çok artırılacak. Toprağın aşırı su ile kireçlenmesine de izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Arif ABALI; 26 Nisan 2021 tarihi itibariyle dağıtımına başlanan çeltik tohumlarının ekilişlerinin de 15 Mayıs 2021 tarihi itibariyle başladığını, son ekilişlerde Haziran 20-30'una kadar devam ettiğini belirterek, "İlçelerimizde proje kapsamında 604 dekar ve proje kapsamı dışında da 200 dekar damla sulama ile çeltik ekilişi gerçekleştirilecektir. Damla sulama ile çeltik üretiminde sulama sistemleri kurularak, damla sulama sistemine su verilmeye başlanmıştır. Damla sulama yapılan bir kısım çeltik ekilişi yapılan yerlerde çimlenme görülmeye başlandı. Proje kapsamı dışında 2021 yılı içerisinde 183 üreticinin çeltik başvurusu kabul edilmiş olup ayrıca 11 bin 500 dekar alanda kesik sulama ile tava çeltik ekimleri başlamış bu alanlarda da çimlenme görülmeye başlandı. Şu ana kadar iklime bağlı herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı" dedi.

Programda konuşmaların ardından çeltik ekimi gerçekleştirildi.